افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 17:12
خانه اخبار مازندران اکوپارک جنگلی ایزدشهر ، در قامتی زیباتر میزبان گردشگران و مسافران در ایام سال نو خواهد بود
اکوپارک جنگلی ایزدشهر ، در قامتی زیباتر میزبان گردشگران و مسافران در ایام سال نو خواهد بود
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 23 آذر 1402

وجود جنگل در اطراف شهرها به مردم این امکان را می دهد که پس از خسته شدن از زندگی ماشینی بتوانند اوقات فراغت خود را در دل طبیعت و با استشمام هوای پاکیزه در آن بگذرانند.جنگل ها به دلیل زیبایی و طبیعت بکر خود یکی از مقاصد مهم گردشگری در جهان هستند ؛ به همین سبب با حفاظت از جنگل‌های طبیعی همچون اکو پارک جنگلی ایزدشهر می‌توان این گوهر گران‌بها را حفظ کرد و آن را در اختیار نسل‌های بعدی قرار داد.

خبرنگار و عکاس: سیده سعیده حسینی

حامد تنها مدیر مجموعه اکوپارک جنگلی ایزدشهر در گفتگو با خبرنگار حرف راست گفت: پس از برق رسانی در نیمه دوم سال 1401 به پروژه اکوپارک و در نتیجه ی آن تسریع در روند اجرای پروژه ؛ عملیات جاده سازی به طول 2 و نیم کیلومتر در دل جنگل شروع شد و جانمایی طرحهایی شامل اقامتگاهی، رستورانها،کافه،پینت بال ، فضای تفریحی و .. با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و نظارت منابع طبیعی بدون قطع حتی یک درخت آغاز و تا امروز زیرسازی و مخلوط ریزی بیش از یک و نیم کیلومتر جاده طبق آنچه برای فاز اول تعریف شد انجام گردید و بزودی برای سهولت در تردد مسافران و گردشگران با سنگ بیس روکش می شود و برای فاز دوم پروژه نیز یک کیلومتر باقیمانده عملیات جاده سازی ادامه خواهد یافت.


وی در ادامه از آغاز احداث رستوران 100 متری در بخش جنوب غربی میدان و در مسیر امتداد جاده با دو راه دسترسی هم از داخل جنگل و هم از جاده آسفالته به سمت چمستان خبر داد و افزود: در گرداگرد رستوران نیز آلاچیق هایی جانمایی خواهد شد که البته هیچ درختی به این جهت قطع نخواهد شد.

وی همچنین از احداث 50 کمپ اقامتی متمرکز و 80 کمپ غیرمتمرکز در دو لوکیشن ابتدا و انتهای میدان اول خبر داد و گفت : طبق رایزنی های صورت گرفته فعلا 10 تا 15 کمپ( با احداث سکو و تعبیه چادر روی آن) به صورت نمونه احداث و مستقر خواهند شد تا میزان مقاومت و زیبایی بصری آن بررسی شود و تصمیم برای احداث کمپ چوبی و یا تلفیقی از هر دو نمونه ( چادر و چوب) نیز سنجیده می شود.
مدیر این اکوپارک در ادامه به احداث فروشگاه مواد غذایی به مساحت 60 متر و جانمایی سازه آماده 18 متری جهت تعبیه هایپر مارکت و سوپرمارکت برای رفاه حال گردشگران اشاره کرد و گفت: سازه ای شامل 6 چشمه برای سرویس بهداشتی نیز در حال آماده سازی است.


مدیر مجموعه اکوپارک جنگلی ایزدشهر احداث یک رستوران 300 متری و 80 کلبه اقامتی در قالب کلبه و سوییت را از جمله اقدامات مهم اجرایی برای فاز دوم این طرح برشمرد.
وی در ادامه از تامین نیروی کار این مجموعه با بهره گیری از بومیان منطقه نور و ایزدشهر خبر داد.
وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت : با همکاری اداره منابع طبیعی به دنبال هماهنگی ها و اخذ مجوز برای ایجاد منطقه وحش گشت(سافاری) هستیم و لازم به ذکر است که با سرمایه گذار این مجموعه نیز صحبت های اولیه انجام و مقدمات کار نیز مهیا شده است.
وی افزود: برای ایجاد سافاری یک فضای 80 تا 100 هکتاری پشت جاده شوسه در نظر گرفته شده تا حیوانات وحشی در یک منطقه حفاظت شده همچون سافاری های خارج از کشور جانمایی شوند.


یادآور می شود که سافاری به این شکل برای نخستین بار در مازندران در اکوپارک جنگلی ایزدشهر ایجاد می شود و پیش بینی ها این است که با استقبال بسیار زیادی نیز همراه خواهد بود.
تنها همچنین گزارشی از تشدید برخورد قاطع با قاچاقچیان چوب در راستای حفاظت از عرصه جنگل با همکاری شبانه روزی قرقبانان و نگهبانان تحت نظارت شرکت ارائه داد؛ و مراتب قدردانی خود را از آقای اکبرپور دادستان شهرستان نور بابت دستور طرح ضربتی دادستانی جهت جمع آوری ادوات و تجهیزات قاچاقچیان، و حمایت های قانونی لازم در این خصوص، اعلام نمود.

مدیر مجموعه اکوپارک جنگلی ایزدشهر در پایان از دکتر داوودی، رئیس اداره جنگل‌کاری و پارک های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران جهت بازدیدهای هفتگی و ارائه راهنمایی های فنی و همچنین از مهندس مسلم پور شهردار ایزدشهر جهت تعریض جاده گلستان پنجم منتهی به اکو پارک قدردانی نمود و اضافه کرد: تمامی طرحهای فاز اول شامل رستوران، فروشگاه موادغذایی ، سرویس بهداشتی و روکش جاده دسترسی داخل جنگل تا قبل از اتمام امسال پایان یافته و برای ایام عید و سال نو آماده بهره برداری خواهد شد؛ و ان شاءالله اکو پارک با تمام ظرفیت میزبان مراجعین، گردشگران و مسافرین بومی و غیربومی خواهد بود.

 

جدیدترین مطالب