افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 21:57
خانه اجتماعی درهای خانه‌ نیما باز شد
درهای خانه‌ نیما باز شد
مجموعه: 
اجتماعی
تاریخ انتشار: 22 آبان 1400

 خانه موزه نیما یوشیج با حضور جمعی از اعضای شورای شهر تهران، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، مسئولان شهرداری منطقه ۱ و سازمان زیباسازی شهر تهران و همچنین با حضور مرتضی امیری اسفندقه دستیار ویژه شهردار در حوزه ادبیات و شعر فارسی افتتاح شد.

این خانه موزه در سال ۱۳۹۶ از مالک خصوصی به مالک سازمان زیباسازی درآمد. این تملک حدود دو سال طول کشید و در نهایت این بنای تاریخی با رایزنی شهرداری منطقه ۱ و بازسازی آن توسط معاونت فنی دنبال شد. قرار است به زودی از فضای بیرونی و داخلی آن برای بازدید عموم مردم مورد استفاده قرار گیرد.

خانه نیما در نزدیکی خانه سیمین و جلال قرار دارد به همین دلیل زیباسازی منطقه ۱ در نظر دارد فاصله بین این دو خانه را به گذر پیاده‌راه تبدیل کند. در داخل بنای خانه موزه نیما حدود ۳۵۰ سند در ارتباط با نیما جمع‌آوری شده است.

همچنین تندیسی از نیما یوشیج به همراه سیمین و جلال در این خانه به نمایش گذاشته شده است. کتاب‌های مربوط به نیما نیز در این خانه وجود دارد که تعدادی از آنها از خانه او در روستای «یوش» در مازندران به این مکان منتقل شده است.

در این باره مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با مناسب دانستن بازسازی این خانه آن هم در نزدیکی موزه سیمین و جلال گفت: در دوره‌های قبل شورای شهر تهران توجه ویژه‌ای به بناهای تاریخی داشت بخصوص آقای مسجدجامعی که این موضوع را پیگیری می‌کرد. معمولاً خانه‌هایی که در تهران ثبت ملی نشده‌اند، با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند. ما سعی می‌کنیم با هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی به این بناهای تاریخی بیشتر توجه کنیم. همچنین بناهایی که در تملک شهرداری است، کاملاً مشخص شده مانند امامزاده یحیی که در حال بازسازی و فهرست این بناها در اختیار نهادهای مربوطه است.

قرار است در روزهای آینده این خانه با تکمیل فضاهای داخلی به روی عموم باز شود./مهر

جدیدترین مطالب