افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 15:16
خانه روانشناسی هنگام استرس چه کارهایی انجام ندهیم؟
هنگام استرس چه کارهایی انجام ندهیم؟
مجموعه: 
روانشناسی
تاریخ انتشار: 19 اردیبهشت 1399

پرتاب اشیاء

یکی از کارهایی که موقع عصبانیت و استرس، انجام می‌دهیم پرت کردن اشیاء و وسایلی است که کنار دستمان هستند. حتی در برخی از کشورها اتاقک‌هایی به نام «اتاق خشم» وجود دارد که افراد داخل آن اتاق‌ها می‌شوند و هرچه در آنجا هست را پرت می‌کنند و فریاد می‌کشند.

فریاد کشیدن و پرت کردن وسایل شاید یک راه‌حل موقتی برای آرام شدن باشند. حتی ممکن است با این کار به‌جای کاهش احساسات منفی و خشم‌تان، آنها را تشدید کنید. به‌جای پرتاب‌کردن چیزها بهتر است برای کارهایتان برنامه‌ریزی کنید. قبول مسئولیت کارها و داشتن یک جدول برنامه‌ریزی سودمند است.

با این روش احساس می‌کنید کارها در کنترل‌تان است. به این منظور کارهایی را که می‌خواهید فردا یا هفته بعد انجام دهید، یادداشت کنید تا خیال‌تان راحت باشد که چیزی را فراموش نمی‌کنید‎.

خوردن هیجانی

وقتی استرس داریم احتمال اینکه بدون احساس گرسنگی، غذا بخوریم یا غذاهای ناسالم را انتخاب کنیم (فورا حال مان را خوب می کنند اما بعد از مدت کوتاهی، اُفت ناگهانی انرژی باعث احساس بدمان می شود) بیشتر می شود.

تمایل به خوردن هیجانی به ما کمک می کند در عرض مدت کوتاهی احساس بهتری پیدا کنیم، علاوه بر این، لذت بردن از یک دسر خوشمزه می تواند یکی از خوشی های زندگی باشد که حال مان را خوب کند، اما زیاده روی کردن در مصرف این خوراکی ها می تواند باعث لطمه زدن به سلامتی شود، مثلا افزایش وزن، نوسانات خلقی، کاهش انرژی و سایر پیامدهای منفی، از نتایج تغذیه ی نادرست هستند. این پیامدها نیز می توانند استرس بیشتری تولید کنند!

این بار اگر دیدید دلیل گرایش به خوردن تان چیزی غیر از گرسنگی است، یک لحظه مکث کنید و ببینید چه کار قرار است بکنید و آیا می توانید این چرخه ی معیوب را بشکنید. این راهکارها به شما کمک می کنند خوردن هیجانی را متوقف کرده و در زمان استرس، راههای مفیدتری را در پیش بگیرید.

اشتباهات گذشته را تکرار نکنید

برخی از عادت‌ها همانند کندن مو‌های سر، جویدن ناخن ها، دعوا و پرخاشگری و مواردی از این دست، باعث ایجاد استرس در افراد می‌شود، بنابراین اگر در گذشته کار‌هایی انجام می‌دادید که باعث استرس در شما می‌شد انجام دوباره آن‌ها را فراموش کنید.

‎بی‌اعتنایی و انکار

گاهی واقف بودن به حس و حالی که دارم منجر به کنترل خود به خودی آن حس می‌شود. محققان اسپانیایی مطالعه‌ای روی روش‌های مختلف کاهش استرس و ارتباط‌‌شان با احساسات منفی و بیماری‌های قلبی انجام دادند. براین اساس آنها دریافتند که عواقب منفی روش انکار بیش از عواقب مثبت آن است و می‌تواند موجب تقویت احساسات منفی و افزایش احتمال بیماری‌های قلبی شود.

در وهله اول انکار و بی‌اعتنایی نسبت به مشکلات آسان‌تر از مواجهه فعال با آن است. اما بی‌اعتنایی بلندمدت می‌تواند استرس بیشتری در فرد ایجاد کند. مواجهه مستقیم و بدون وسواس فکری به فرد کمک می‌کند تا از موقعیت سخت راحت‌تر خارج شود. چرا که مدیریت لازم بر روی آن استرس و کاهش آن را یاد می‌گیرد.

اگر به‌مدت طولانی نسبت به مشکلات بی‌اعتنا باشید و از مواجهه با آن و حلش طفره بروید، ممکن است به‌طور کامل از کنترل خارج شود. زمانی‌که نسبت به استرستان و ریشه‌اش آگاه شدید، از تکنیک حواس‌پرتی استفاده کنید. اما زمانی از این تکنیک استفاده کنید که با مشکل‌تان مواجه شده‌اید. بعد از آن خود را مشغول‌ چیزی کنید که آرامش بیشتری به شما می‌دهد‎.

بی خوابی کشیدن دردی را دوا نمی‌کند

اگر در شرایط پراسترسی قرار دارید و کاری نمی‌توانید انجام دهید به جز صبر کردن، بدترین کار بی خوابی و کم خوابی است. خوابیدن به میزان کافی برای حفظ سلامت بدن بسیار مفید و سبب جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. در زمان استرس کم خوابی می‌تواند به بدن به ویژه قلب آسیب شدید برساند و از بازده ذهنی فرد برای کنترل و مواجه با عوامل استرس زا بکاهد.

اگر دچار بی خوابی شده اید از دمنوش‌های گیاهی برای درمان بی خوابی خود می‌توانید استفاده کنید.

خرید درمانی

وقتی میزان استرس مان بالاست، خرید کردن می تواند یک تسکین قوی و فوری ایجاد کند، مخصوصا برای خانم ها. به این حالت، خرید درمانی گفته می شود. البته خرید کردن فواید خاص خودش را دارد؛ خریدن چیزهای کوچک که باعث شادی ما می شوند می تواند ابزاری مفید و انگیزشی برای زمانی باشد که قصد ایجاد تغییرات سالمی را داریم، یا روحیه ی ما را بهتر کند، به شرط آنکه خریدن کردن ما، تحت کنترل مان باشد.

مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که خرید کردن آنقدر تکرا شود یا آنقدر سراغ چیزهای گرانقیمت برویم که هزینه های آن، به فوایدش نیرزد، این اتفاقی است که فورا می افتد! درست مانند زمانی که بدون احساس گرسنگی غذا می خوریم، ممکن است چیزهایی را بخریم که نیازی به آنها نداریم، و در واقع فقط تحت تاثیر استرس، خرید می کنیم! این عادت می تواند دردسرهای مالی ایجاد کرده و در معرض احساس خشم، فرسودگی و افزایش استرس قرار بگیریم.

انجام امور را  به تعویق نیندازید

اگر انجام دادن یا ندادن کاری باعث استرس در شما می‌شود به تعویق انداختن آن فایده‌ای ندارد، عقب انداختن کاری که باعث استرس در شما می‌شود برای سلامت جسم و روح شما بسیار مضر است به همین دلیل فهرستی از کار‌هایی را تهیه کنید که با انجام دادن آن‌ها استرس در شما کم می‌شود و در اولین زمان آن را انجام دهید.

‎سرزنش کردن

سرزنش ‌کردن همیشگی خود با اینکه فرد بخواهد دلایل شکستش را پیدا کند، تفاوت زیادی دارد. فرد باید با ارزیابی شرایط بفهمد چه‌چیزی باعث شکستش شده تا در دفعات بعدی بتواند از بروز آن جلوگیری کند. اگر فرد بخواهد پس از شکست دائما خود را سرزنش کند، بیش از اینکه به خودش کمک کند، به خود آسیب می‌زند.

سرزنش خود روشی رایج‌ و درعین حال اشتباه‌ترین روشی است که افراد در رویارویی با استرس آن را به کار می‌برند. زمانی‌که متوجه اشتباه‌تان می‌شوید، باید مسئولیت آن را بپذیرید و از بروز مجدد آن جلوگیری کنید. به خودتان بابت یادگیری این تجربه جدید تبریک بگویید و به زندگی‌تان ادامه بدهید‎.

جدیدترین مطالب