افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 12:26
خانه علمی پزشکی هوش مصنوعی هواشناس گوگل رونمایی شد
هوش مصنوعی هواشناس گوگل رونمایی شد
مجموعه: 
علمی پزشکی
تاریخ انتشار: 26 آبان 1402

شرکت گوگل از «گراف‌کست» (GraphCast) رونمایی کرد، یک هوش مصنوعی جدید و قدرتمند که می‌تواند پیش‌بینی آب و هوا را دقیق‌تر از بهترین ابزار فعلی ما که ابررایانه‌ها هستند، انجام دهد.

به گزارش حرف راست به نقل از نیواطلس، دفعه بعد که به سراغ پیش‌بینی آب و هوا می‌روید، به یاد داشته باشید که پیش‌بینی آب و هوا یکی از پیچیده‌ترین چالش‌های دنیای علم است.

 

اکنون گوگل، هوش مصنوعی را به عنوان یک هواشناس طراحی کرده و نشان داده است که تنها در یک دقیقه می‌تواند پیش‌بینی‌های دقیقی را تا ۱۰ روز آینده انجام دهد. این کاری است که معمولاً برای یک اتاق پر از ابررایانه‌ها چندین ساعت زمان می‌برد.

 

اثر معروف پروانه‌ای چنین فرض می‌کند که آیا یک طوفان می‌تواند تحت تأثیر چیزی به کوچکی پروانه‌ای باشد که در قسمت دیگری از جهان بال می‌زند یا نه.

 

وظیفه پیش‌بینی آب و هوا این است که همه این اثرها را در مدل‌های دقیقی بگنجاند تا به شما بگوید آیا باید شنبه آینده برای پیک نیک برنامه‌ریزی کنید یا خیر.

 

انجام این کار شامل چیزی است که پیش‌بینی عددی آب و هوا(NWP) نامیده می‌شود که از مشاهدات آب و هوای فعلی در سراسر جهان به عنوان داده ورودی استفاده می‌کند و آن را از طریق معادلات پیچیده فیزیک روی ابررایانه‌ها پردازش می‌کند.

 

اما اکنون گوگل از یک سیستم هوش مصنوعی به نام گراف‌کست(GraphCast) پرده‌برداری کرده است که می‌تواند اعداد را با سخت‌افزاری کمتر قدرتمندتر، بسیار سریع‌تر پردازش کند.

 

این هوش مصنوعی بر اساس داده‌های تجزیه و تحلیل مجدد آب ‌و هوای ۴۰ ساله که توسط تصاویر ماهواره‌ای، رادار و ایستگاه‌های هواشناسی جمع‌آوری شده بود، آموزش داده شده است.

 

گراف‌کست وضعیت آب و هوا را از شش ساعت قبل تا وضعیت فعلی بررسی می‌کند، سپس از گنجینه داده‌های خود برای پیش‌بینی وضعیت آب و هوا در شش ساعت آینده استفاده می‌کند. با همین روش می‌تواند تا ۱۰ روز روز آینده را پیش‌بینی کند./ایسنا

جدیدترین مطالب