افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 12:35
خانه اخبار مازندران چهره ها کشتی یک رشته ورزشی منحصراً مردانه نیست/حکم و مدالم را به شهید ضرغام ، شهید کشتی‌گیر تقدیم کردم
کشتی یک رشته ورزشی منحصراً مردانه نیست/حکم و مدالم را به شهید ضرغام ، شهید کشتی‌گیر تقدیم کردم
مجموعه: 
اخبار مازندران چهره ها
تاریخ انتشار: 5 تیر 1402

به بهانه انتخاب سرکار خانم هدی نقیبی به عنوان بهترین مربی کشتی آلیش آسیا در سال 2023 مصاحبه ای ترتیب داده شد تا بیش از پیش به وجود بانوان با اراده و باانگیزه ی منطقه مان افتخار کنیم

خبرنگار: سیده سعیده حسینی

هدی نقیبی یک بانوی دهه شصتی متولد شهرستان نوشهر ، کارشناس ارشد فیزیولوژِی و دانشجوی دکترای تربیت بدنی از یک خانواده کاملا ورزشی می باشد که عنوان بهترین مربی آسیا در سال 2023 را از آن خود کرده است .
جالب است بدانید که پدر ، همسر(مهدی نیک منش، جوان ترین مربی بین المللی کشتی دنیا ) ، فرزند ، خواهران ، عموها و چندتن از بستگان نزدیک این بانو یا کشتی گیر هستند یا رزمی کار.
اما در کنار عنوان بهترین مربی سال ، وی مدرس دانشگاه ، عضو کمیته  فنی کشتی ایران ، سرمربی کشتی جمهوری اسلامی ایران،اولین مدرس انیستیتو جمهوری اسلامی ایران در مازندران، برترین مربی باشگاه های ایران سال ۹۵، سرمربی لیگ باشگاه های کشور، قهرمان جام جایزه بزرگ قرقیزستان، مقام اول تیم آسیا قزاقزستان، مقام اول جهانی ترکیه، مقام اول مسابقات آسیا در ازبکستان نیز می باشد
خانم نقیبی از سال 1397 تا 1401 سرمربی کشتی استان مازندران بوده و همه ساله مقام اول تیمی را کسب نموده و این در حالیست که برای نخستین بار از شش بازیکن ملی پوش کشتی بانوان ، پنج نفر از مازندران بوده اند.

به تمام عناوین و سوابق ذکر شده این بانو ، نایب رئیس کوراش استان مازندران، نایب رئیس کشتی شهرستان نور ، رئیس سابق هیات بدمینتون و چندین دوره از سال 94 مربی کشتی در سطح استان مازندران می افزایم .

خانم نقیبی در مصاحبه با خبرنگار حرف راست ؛ کشتی را ورزش اول خانواده اش مطرح کرد و افزود : زمانی که هنوز رشته کشتی در بین  بانوان جا نیفتاده بود از سال 91 شروع به تمرین کشتی و کاراته و از سال 93 به طور رسمی فعالیتم را در این رشته(کشتی) آغاز نمودم؛
وی گفت: خانواده کاملا ورزشی که دارم مهمترین انگیزه من در این مسیر و کسب موفقیتها  بوده و هستند و هیجان و انرژی بالایی برای شرکت در رقابتهای مختلف دارم و مخالف نظر آقایانی هستم که این رشته را منحصراً مردانه می دانند.

امید و انگیزه
زمانی که شروع به فعالیت در این رشته نمودم ، با سختی ها و ناملایمت های بسیار و حتی شکست مواجه شدم اما نه تنها ناامید نشدم بلکه با شوق و انگیزه بیشتری دوباره شروع کردم و در کنار انگیزه و تلاشم، صبوری پیشه کردم و بنظرم کلید هر موفقیت آرامش، صبر و پشتکار و تلاش می باشد.

کشتی رشته مختص آقایان نیست
متاسفانه نگاه جنسیتی به این رشته مشهود است و نظر و نگاه آقایان بر این است که کشتی صرفا یک رشته ورزشی مردانه است و خوشحالم که اولین مربی خانم از غرب استان مازندران  و از شهرستان نور در این رشته شروع به فعالیت نمودم
و شاگردان من تنها شاگردانی بودند که مستقیماً و اختصاصاً زیر نظر خودم تمرین می کردند.
همچنین اولین مربی بانو هستم که به عنوان بهترین مربی در سال 2023 آسیا انتخاب شدم و برایم باعث افتخار است که نماینده بانوان هستم و دوست دارم شاهد درخشش بانوان در تمام زمینه ها و میادین باشم.
هدی نقیبی همچنین گفت: ورزش و کشتی نه تنها مشکل و مانعی در زندگی شخصی ام ایجاد نکرده بلکه سبب نشاط بیشتر برای داشتن خانواده ای سالم تر شده است و هدف من نیز ایجاد انگیزه دوچندان در بین علاقه مندان به ورزش، حفظ ارزش یک خانم به دور از نگاه ناعدالتی و جنسیتی می باشد.

معرفی داور و کشتی گیران نوری به تیم ملی
تاکنون 4 کشتی گیر نوری ؛ خانم‌ها زهرا ابراهیمی ، رقیه دیوسالار ، سارا اسدی و مهتاب دیوسالار را از شهرستان نور به اردو تیم ملی و سه داور خانم‌ها مستانه جان محمدی(به عنوان اولین داور رسمی کشتی آلیش)، ندا نقیبی و  فاطمه حسین زاده را هم از باشگاه خودم معرفی کردم.

مدالم را به شهید کشتی گیر تقدیم کردم
مایه مباهات من است که فرصتی پیش آمد تا با افتخار مدل و حکمم را به خانواده شهید شاهرخ ضرغام ، شهید کشتی گیر تقدیم نمایم و امیدوارم دعای ایشان همواره بدرقه راه من در این عرصه باشد.

به آینده کشتی بانوان ایران امیدوارم‌
من بسیار به آینده کشتی بانوان ایران امیدوارم‌ چرا که با توجه به سابقه حضور در میادین بین المللی ، زنان ایران را همچون مردان، زنانی قدرتمند و صاحب سبک در این رشته می بینم که از کل دنیا یک سر و گردن بالاترند.
امید دارم با توجه به سیاست های فدراسیون و آقای دبیر و رایزنی های بین المللی ایشان مسیر پیشرفت و حضور در میادین بین المللی برای بانوان ما هموارتر گردد.

احساس غرور و افتخار با اهتزاز پرچم کشورم
از آنجایی که مربی تمام تیم‌ها مرد بود ، در هنگام اهدای مدال دو مربی مرد در مقام های دوم و سوم ایستاده و من تنها خانمی بودم که توانستم سکوی اول را فتح کنم از همین  رو ، از اهتزاز پرچم کشورم حس غرور داشتم و افتخار کردم که می توانم نمایشگر قدرت و جایگاه زنان سرزمینم باشم؛و می کوشم تا در آینده در راستای پیشنهادات کاری که برای بخش اجرایی و نایب رئیسی هیاتهای رشته های ورزشی متعدد داشتم ، در جهت ارتقای بخش ورزشی و فرهنگی و اجتماعی کشور و استانم قدمهای جدی و موثری بردارم.

حرف پایانی

همیشه و در همه حال سپاسگزار لطف و مرحمت خداوند بزرگم هستم. تنها قدرتی که با اتکا به آن مسیرهای پرنشیب و فراز زندگی ام را با آرامش و موفقیت طی می کنم این است که حتی در بدترین شرایط قدردان لطف و مرحمت الهی هستم و اعتقاد دارم که خداوند همیشه بهترین ها را سر راهم قرار خواهد داد.
وی افزود: بنده متولد نوشهر هستم اما 24 سال است که در نور زندگی میکنم و نور را هم شهر خودم می دانم و مطرح کردن نام این شهر در میادین ورزشی برایم افتخاری بزرگ است.
همچنین مدیون سپاس مندی ها و تشویق های خالصانه مردم شهرستان نور هستم و از معاون رئیس جمهور سرکارخانم خزعلی که موفقیتم را در صفحه شخصی توئیترشان منتشر کردند سپاسگزارم ، تبریک تلفنی آقای بهادری از دفتر دولت با فدراسیون کشتی باعث ایجاد انگیزه  بسیاری در من شد و قول خانم کاظمی پور معاون وزیر ورزش جهت تجلیل در هفته عفاف و حجاب باعث خوشحالی من شد
همچنین پیام تبریک فرمانده سپاه استان ، نماینده ولی فقیه در استان مازندران ، مدیرکل ورزش و جوانان استان،فرمانداران و شهرداران شهرهای متعدد استان و بالاخص تبریک مسئولان ارشد کشوری  مایه مباهات بنده است ؛ ولی متاسفانه در شهرستان نور حتی یک مسئول هم تبریک نگفت ؛ شاید خیلی درگیر مسائل عمرانی شهرستان بودند و یا اگر یک آقا به جای من موفق به کسب این مقام می شد حمایت های قاطع تر و چندبرابری را شاهد بودیم بهرحال اینگونه فرهنگ سازی ها باید در شهرستان ما صورت بپذیرد .
در هر صورت آنچه برای من اهمیت دارد حمایت بالای مردم شهر نور از بنده بوده ؛ چرا که نه تنها سبب افزایش انگیزه برای بنده می شود بلکه سبب تشویق و روی آوردن جوانان و نوجوانان به ورزش و دوری از ناهنجاری های اجتماعی می گردد.

وی در پایان از حمایتهای بی دریغ خانواده، فدراسیون کشتی و مردم شهرستان نور و استان مازندران و نیز از دانشگاه علامه محدث نوری قدردانی ویژه به عمل آورد.

جدیدترین مطالب