یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ساعت: 0:37
خانه اخبار مازندران کلنگ احداث مجتمع بازیافت زباله الیمالات نور به زمین زده شد
کلنگ احداث مجتمع بازیافت زباله الیمالات نور به زمین زده شد
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 18 آوریل 2021

استاندار مازندران: مدیریت اجتماعی پسماند در مازندران ، اولویت ماست

استاندار مازندران در آیین کلنگ زنی احداث مجتمع بازیافت زباله در سخنانی ، پسماند را درد کهنه مازندران برشمرد و گفت: یکی از مسائلی که در کشور به آن بی توجهی شده معضل پسماند در استانهای شمالی به خصوص مازندران  بوده است که در سالهای اخیر شاهد اهتمام دولت و مجلس به این مهم بوده ایم و در بین مسئولین کشور به عنوان مشکلی که باید برای همیشه رفع شود جا افتاده است.
وی افزود: در سالهای اخیر به اندازه دو دهه در این خصوص اعتبار اخذ شد و در پایان سال گذشته نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد  اعتبار جهت رفع مشکل پسماند گرفته شد.
احمد حسین زادگان تصریح کرد : در قدم اول باید با فرهنگ سازی،  تولید زباله را کاهش دهیم و در قدم بعد تفکیک زباله از مبدا را دستور کار قرار دهیم و مردم را آگاه و تشویق کنیم تا حدالامکان کمتر از گذشته زباله تولید کنند .

این مسئول با اشاره به طرح ماپ (مدیریت اجتماعی پسماند) گفت: این طرح در فاز اول در روستاها در حال انجام است و هر چند روستا به صورت مشترک زمین هایی را برای تبدیل و تفکیک کمپوست در خود روستا شناسایی می کنند که تاکنون سبب کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی تولید زباله شده است.
وی خاطرنشان کرد: استان مازندران اولین و تنها استان در کشورست که طرح ماپ را به صورت عملیاتی و اجرایی آغاز کرده است .
استاندار مازندران افزود: در شهرها نیز باید برای مردم آموزش صورت گیرد که تولید زباله هنر نیست همانگونه که تولید زباله سوز و کارخانه کمپوست هنر نیست  بلکه یک مصیبت و فاجعه است.
حسین زادگان گفت: پسماند یکی از دغدغه ها و حساسیت های رهبر انقلاب نیز می باشد و اقداماتی ما در کاهش تولید زباله و ایجاد  مجموعه هایی همچون خط پردازش و زباله سوز داشته ایم نیز نشان می دهد که راه را درست می رویم فقط باید روند انجام آن را تسریع ببخشیم.
وی اولویت را مدیریت اجتماعی پسماند در مازندران عنوان کرد و گفت: با این کار ۴۰ درصد حجم و ۴۰ درصد وزن و میزان  زباله کاهش می یابد و مهمتر از آن حل معضل پسماند را مردم محور کرده و از مشارکت مردم می توانیم به موفقیت های خوبی نیز برسیم.

رازجویان: بهره برداری از زباله سوز ساری تا ۵ ماه آینده

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران گفت: طبق دستور استاندار زوم بندی هایی از شرق تا  غرب استان انجام  شد که ۹ زوم تفکیک و تقسیم شد
وی با اشاره به بهره برداری از زباله سوز نوشهر تصریح کرد: زباله سوز ساری را با ۲۳ درصد پیشرفت تحویل گرفتیم و در حال حاضر با پیشرفت ۶۵ درصدی ، ۸۵ درصد از تجهیزات آن وارد کشور شده و در سایت مستقر می باشد که طی ۵ ماه آینده به  بهره برداری خواهد رسید.
مهدی رازجویان در خصوص دپوی نامناسب زباله در محمودآباد گفت: در این  شهرستان مکان یابی خوبی صورت نگرفته و زباله ها در کنار ساحل دپو می شدند که با هماهنگی های صورت گرفته و تامین منابع مالی ، در حال حاضر زباله از استان خارج می شود و حدود ۴ تن زباله باقیمانده را نیز با همت شهرداری و فرمانداری خارج و آن مکان را  تبدیل به پارک خواهیم کرد ؛ همچنین  در بابلسر و فریدونکنار نیز خط پردازش در حال اجراست.

 

فرماندار نور: بهره برداری از مجتمع بازیافت زباله نور تا ۶ ماه آینده

فرماندار نور در این آیین ظرفیت مجتمع بازیافت زباله را ۱۵۰ تن در روز برشمرد و افزود: امکان افزایش ظرفیت تا ۲۵۰ تن نیز وجود دارد .
وی افزود : این مکان بیش از ۲۵ سال است که محل دفن ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن زباله شده و شیرابه های آن به رودخانه ها و دریا سرازیر می شود و بیش ۱۵ روستای همجوار نیز از این معضل آسیب می بینند .
علی شادمان اضافه کرد : تمام مراحل اخذ مجوز برای شروع کار سرمایه گذار صادر شده است و بر اساس زمان بندی انجام شده ظرف مدت ۶ ماه با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی و ۷ میلیارد تومان اعتبار دولتی با دستور و تاکید استاندار و همچنین پیگیری های دولت و اقای فرزانه نماینده مردم شهرستان در مجلس این کارخانه راه اندازی می گردد .
فرماندار نور تصریح کرد: این کار در سخت ترین شرایط اقتصادی با وفاق جمعی و همنوایی شهرداران نور، ایزدشهر و  رویان صورت می پذیرد تا بارقه امید در دل مردم منطقه با رفع مشکل روشن شود.

 

سرمایه گذار پروژه : تفکیک زباله ، راه حلی برای کاهش دفن زباله وآسیب کمتر به محیط زیست

علی عباس نظری سرمایه گذار این پروژه با سابقه ۴۰ ساله در کار مدیریت پسماند تهران و کلانشهرها اظهار کرد : اولویت ما بر تفکیک زباله از مبدا می باشد تا هم دفن زباله و هم آسیب به محیط زیست کاهش یابد .
وی افزود : سیستمی که برای پردازش پیش بینی و طراحی شد برای نخستین بار در ایران استفاده می شود و از آنجایی که کلیه کارخانجات کمپوست حدود ۶۰ درصد ریجکت دارند ، با این سیستم ریجکت ها به ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و پس از احداث کارخانجات زباله سوز در استان این ریجکت ها به کارخانجات منتقل و سوزانده میشوند.
نظری خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ درصد پسماند را مواد فسادپذیر تشکیل می دهند و تلاشمان بر این است که کود ایده‌آلی را تولید  و به  صورت گرانول بسته بندی شده به کشاورزان ارائه دهیم.

 

 

جدیدترین مطالب