یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ساعت: 10:07
خانه چهره ها گلی در مرداب؛ نقش‌آفرینیِ وحید رهبانی در گاندو
گلی در مرداب؛ نقش‌آفرینیِ وحید رهبانی در گاندو
مجموعه: 
چهره ها
تاریخ انتشار: 18 آوریل 2021
سری دوم سریال گاندو که در نوروز سال ۱۴۰۰ از تلویزیون ایران پخش شد، همان‌طور که انتظارش می‌رفت، با جنجال‌ها و حواشی فراوانی همراه بود، اما در این میان نباید از بازی خوب وحید رهبانی بازیگر نقش «محمد» گذشت.
وحید رهبانی فارغ التحصیل آموزش بازیگری از دانشگاه یوزرک از تورنتو کانادا است و در کانادا نمایش‌های زیادی را روی صحنه برده است. رهبانی فعالیت های جدی کاری وهنریش را با حضور در نمایش دایره گچی قفازی به کارگردانی زنده یاد حمید سمندریان در سال۱۳۷۵ آغاز کرد. او به موازات بازیگری و کارگردانی و نویسندگی دستی هم در ترجمه دارد وآثاری از بزرگانی نظیر مارتین مک دونا و یاسمین رضا را به فارسی ترجمه کرده است.
احسان جابری نوشت: وحید رهبانی، بازیگر و کارگردان باسابقه تئاتر که سال‌ها پیش با سریال تلویزیونی «خانه ما» در نقش یک جوان عشق فوتبال به یک چهره شناخته شده در تلویزیون مطرح شد. کاراکتر نیما، آن پسر و رک و راست و پر شر و شورِ شیفته فوتبال سریال «خانه ما» حالا در «گاندو» تمام پیش فرض‌ها و دهنیت ما را تغییر داده. سریالی که اواخر دهه ۷۰ با فیلمنامه شیرین پیمان قاسمخانی و شادمهر راستین برای خیلی از ما خاطره‌ساز بود و تا سال‌ها وحیدرهبانی را با آن نقش به جا می‌آوردیم.
گلی در مرداب؛ نفش‌آفرینیِ وحید رهبانی در گاندو
رهبانی یکی دو سال بعد از آن فرصت بازی در «دوئل» احمدرضا درویش با آن پروداکشن عظیمش را نیز پیدا کرد. با تمام این اوصاف، نه سینما و تلویزیون که هنر این تحصیلکرده مدرسه ملی تئاتر کانادا روی صحنه نمایش بود که بیشتر به چشم آمد و به بلوغ او منتهی شد.
بازیگری که در مقطعی از سوی روزنامه کیهان متهم به تبلیغ فراماسونری بود و حالا همان کیهان دوستش دارد، امروز در چارچوب مجموعه‌ای با محتوای امنیتی در ژانر جاسوسی، چنان خوش درخشیده که بالاتر از سایر چهره‌های «گاندو» صدرنشین شده که بدبین‌ترین‌ها هم انتظارش را نداشتند.
گلی در مرداب؛ نفش‌آفرینیِ وحید رهبانی در گاندو
محمد سرگروه تیم امنیتی با بازی وحید رهبانی یک مأمور سر به زیر، صبور و فکور است. او اهن و تلپ‌های پوچ مافوق‌های عجول را ندارد، زورگو نیست، به کار تیمی اعتقاد دارد و با سوژه‌های تحت نظرش برخورد سفاکانه یا غیر انسانی ندارد. ضمن اینکه برای گره گشایی از پرونده‌ها از گستره امکاناتش مدبرانه بهره می‌برد.رهبانی نه شباهتی به جک بائر (کیفر ساترلند) سریال «۲۴» دارد و نه می‌توان با پرسوناژ‌های «هوملند» مقایسه اش کرد.
گلی در مرداب؛ نفش‌آفرینیِ وحید رهبانی در گاندو
با قیافه شرقی و فیزیک غیر هرکول وار، هم در فصل‌های اکشن خودنمایی می‌کند و هم اتاق فکر سریال روی کاکل او می‌چرخد. از سویی حجب و حیایی تنیده در میمیک و رفتار بدن کاراکتر او، در شخصیت شناسی محمد به عنوان یک مأمور امنیتی خوش فکر که الگوی زیردستانش است، به بینندگان حسی از آرامش و اعتماد را القا می‌کند.
رهبانی با درک الزامات نقش، بازی متعارف و همخوانی با کلیت درام گاندو دارد. بازیگری که حالا دیگر می‌توان به او برای محول کردن نقش‌های ملتهب و خطیر، اطمینان کامل داشت! او دو فیلم «مصلحت» و «شیشلیک» را در نوبت اکران دارد که بازی در فیلم اول، نامزدی در فستیوال فجر پارسال را برایش به ارمغان آورد.
وحید رهبانی در گفت‌وگویی درباره بازی در نقش یک مأمور امنیتی گفت: فکر نکنم با بازی در این سریال کار ویژه‌ای کرده باشم. تنها سعی کردم دستورات کارگردان را اجرا کنم که تا جایی که ممکن است، کار واقعی به نظر برسد. من مسیر درست را مسیر کارگردان می‌دانم و همزمان به عنوان ماموری که عاشق کشورش است، سعی کردم صداقت را در بازی و رفتارم داشته باشم.
جدیدترین مطالب