افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 20:18
خانه اخبار مازندران آئین گرامیداشت مقام شامخ معلم و تجلیل از معلمان نمونه شهرستان نور
آئین گرامیداشت مقام شامخ معلم و تجلیل از معلمان نمونه شهرستان نور
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1402

برای گرامیداشت مقام شامخ معلم در آئینی با حضور مسئولان ، معلمان و فرهنگیان از معلمان نمونه استانی و شهرستانی در سال تحصیلی 1402-1401 شهرستان نور تجلیل و تقدیر شد.

خبرنگار: سیده سعیده حسینی

مدیر آموزش و پرورش شهرستان نور در آئین گرامیداشت مقام معلم که با حضور نماینده مردم نورو محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام احمدی امام‌ جمعه نور ، فرماندار شهرستان و دیگر مسئولان شهرستانی و معلمان گرانقدر در سالن همایش دبیرستان نمونه دولتی آیت الله خامنه‌ای برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: آموزش و پرورش شهرستان نور با بیش از ۱۴ هزار دانش‌آموز و بیش از ۹۰۰ معلم در حالی سال تحصيلي جدید را آغاز نمود که دانش‌آموزان قریب به سه سال در فضای مجازی و محروم از آموزش حضوری بودند و در این مدت آسیب‌های اجتماعی که دانش آموزان متحمل شده بودند قابل پیش‌بینی بود.
وی اضافه کرد:طی این سه سال زحمات مضاعفی بر دوش معلمان و مربیان ما بوده که دست مریزاد عرض نموده و سر تعظیم در مقابل تمام زحمات و تلاش‌هایشان فرود می آورم
حسن ولی ‌پور تصریح کرد: معلمان و دانش آموزان ما اتفاقات و افتخارات خوب و قابل تحسینی را رقم زدند که از آن جمله می توان به کسب رتبه نخست در حوزه آموزشی در غرب استان در سال تحصيلي جدید، کسب رتبه نخست پژوهش‌سرای دانش‌آموزی شهرستان نور در سال تحصيلي جدید،برگزاری برنامه های فاخر در حوزه‌ معاونت پژوهشی همچون اجلاس سراسری نماز،کنگره عفاف و حجاب، جشن شکرانه روزه‌اولی‌ها،جشن عبادت اشاره کرد.
این مسئول با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ” هیچ نهادی بالاتر از آموزش و پرورش نیست” گفت: امیدواریم این سخن در عمل نصب العین همگان قرار گیرد.

امام جمعه نور در این آئین با گرامیداشت یاد و خاطره علامه دانشمند مرتضی مطهری و 5هزار شهید عرصه تعلیم و تربیت در سخنانی با اشاره به تعبیر ” معلم مانند شمع است ، باید بسوزد تا روشنایی ببخشد ” اظهار کرد: معلمان ، پیامبران عقل، علم ، اندیشه و دارایی هستند و برای تربیت انسان و رساندن به بالاترین سرحد عقل و اندیشه که جایگاه والای انسانی‌ست تمام توان خود را می گذارند.
حجت الاسلام احمدی گفت: لازمه پرورش عقل،دستیابی به علم است و علم نیاز به حلم دارد که معلمان با تحمل سختی و مشقت و صبر ، اندیشه و علم را در متعلم بارور می کنند و در سایه همین علم ، عفت و در سایه عفت و پاکدامنی ، حیا بوجود می آید .
وی اضافه کرد: تمام تلاش معلم این است که یک متعلم بتواند به اخلاص ، مهرورزی و محبت برسد چرا که اگر محبت نباشد کسی خود را فدای جامعه خویش نمی کند.
این مسئول تصریح کرد: عقل ، یک کشور متمدن و هویت ایرانی و اسلامی را می سازد که در مقابل تمام انحرافات و اغتشاشات می ایستد و در اغتشاشات و مسائل پیش امده اخیر در کشور شاهد تلاش معلمان برای خنثی کردن انحرافات دشمن بودیم .

نماینده مردم نور و محمودآباد در خانه ملت نیز در سخنانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری دردیدار با معلمان که یکی از چالش های وزارت آموزش و پرورش را بی ثباتی مدیریت عنوان کرد؛گفت : مجلس در شکل گیری دولت به یکی از وزرایی که بنا به خواسته فرهنگیان رای موافق نداد، وزیر آموزش و پرورش بود چرا که به فرموده مقام معظم رهبری مدرسه محور نبود و استنباط مجلس این بود که شخص پیشنهادی برای وزارت آموزش و پرورش نمی تواند خانواده بزرگ فرهنگیان کشور را مدیریت کند.
وی در ادامه اضافه کرد: آقای نوری به عنوان وزیر آموزش و پرورش ، مدیر کل اموزش و پرورش در ایلام بود و مدرسه را میشناخت و آشنا به کار بود اما معاونینی که انتخاب کرد علیرغم اینکه از بدنه سازمان برنامه و بودجه بودند نتوانستند در آستانه سال نو ، کنترل و مدیریت خوبی از خود در قبال فرهنگیان صورت دهند.
ولی الله فرزانه خاطرنشان کرد: جوان گرایی خوب است اما باید فرایند مدیریت و مسیر پیشرفت شغلی را طی کرده باشند.
این مسئول تصریح کرد: انتظار داریم وزیری که در آینده توسط رئیس جمهور به مجلس معرفی می شود ، بیانات رهبری را مورد توجه قرار داده و وزیری تعیین شود که مدرسه ، نیازهای مدرسه و درآمد سرانه مدرسه را خوب بشناسد
نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضع قانون رتبه بندی معلمان تصریح کرد: طبق پیشنهاد مجلس به دولت مقرر شدکه 40 هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شود اما هم دولت سابق هم دولت فعلی با بیش از 25 هزار میلیارد تومان موافقت نکردند که طی رایزنی های صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه در نهایت 30 هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شد اما متاسفانه امروز بیش از 80 درصد معلمان معترضند و علیرغم اعتبار 50 هزار میلیارد تومانی دولت ، اجرای این قانون به خوبی و درست صورت نگرفت و قطعاٌ سیاست و برنامه وزیر جدید اموزش و پرورش در خصوص اجرای رتبه بندی معلمان یکی از مطالبات جدی مجلس خواهد بود.

فرماندار شهرستان نور گفت: در حساس ترین روزهای سال ، وزارت اموزش و پرورش اتفاق و اشتباهی را رقم زد که علاوه بر تکدر خاطر فرهنگیان ، سبب شد که یک ذهنیت منفی ایجاد شود و شاید سالها طول بکشد تا دولت بتواند این فضا را با فرایند و تدابیری از ذهن جامعه فرهنگیان و معلمان دور کند.
وی افزود : مشکلات معیشتی و رفاهی حق معلمانی که عاشقانه در حوزه علم و فرهنگ خدمت می کنند نیست و قطعاً مورد اعتراض ماست ؛ از همین رو باید از تمام ظرفیتها بهره بجوییم که جایگاه اجتماعی، معیشتی و رفاهی معلمان را به سطحی برسانیم که این قشر را از ورود به این عرصه شغلی پشیمان نکنیم.
احمد توکلی با تاکید بر ایجاد شرایط آسان برای زندگی معلمان شریف گفت: باید فضایی ترتیب داده شود تا معلمان در ساعات استراحت خود بدلیل مشکلات مالی به شغل دوم مشغول نباشند بلکه در خانه و برای روز بعد به مطالعه و تحقیق بپردازد.
این مسئول همچنین با اشاره به فراموشی سپرده شدن زبان مازندرانی به عنوان زبان مادری مان گفت: معلمان این نکته را در نظر داشته باشند که با زبان مازندرانی در کلاس تدریس کنند تا علاوه بر حفظ این فرهنگ، دانش آموزانی دو زبانه با علم و آگاهی تحویل جامعه دهند.

در پایان این مراسم از سه معلم نمونه استانی و 23 معلم نمونه شهرستانی در سال تحصیلی 1402-1401 شهرستان نور با اهدای لوح تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

جدیدترین مطالب