افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 17:23
خانه اخبار مازندران افتتاح پروژه تثبیت سیل‌بند و دیواره حفاظتی رودخانه واز روستای وازسفلی
افتتاح پروژه تثبیت سیل‌بند و دیواره حفاظتی رودخانه واز روستای وازسفلی
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 21 بهمن 1402

با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران و مسئولان شهرستان نور پروژه تثبیت و تحکیم سیل بند و دیواره حفاظتی رودخانه وازرود روستای واز سفلی بخش چمستان با هزینه ای بالغ بر 65 میلیارد ریال به افتتاح و بهره برداری رسید.

عکاس و خبرنگار: سیده سعیده حسینی

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در حاشیه این آئین در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: در پی سیلاب سال گذشته و خسارات وارده برای این پروژه و سایر پروژه های شهرستان نور تاکنون بیش از 76 میلیارد تومان هزینه شده است و در نظر داریم به منظورتثبیت دیواره های ساحلی ، حفاظت از مناطق مسکونی که در کنار رودخانه ها هستند و جلوگیری از تخریب اماکن و حفظ جان مردم ، در سال جاری بویژه در سال آینده اعتبار قابل توجهی را برای این مهم تخصیص دهیم.
وی اضافه کرد : در کل کشور 144 هزار و 610 کیلومتر رودخانه وجود دارد که اولویت اقدام ما برای حفظ بستر رودخانه ها، 4 هزار 820 کیلومتر رودخانه ای است که از مناطق مسکونی شهری و روستایی عبور می کنند .
محمدحسن نامی با تاکید بر حفظ خاک گفت: در استانهای شمالی بویژه استان مازندران تعدادی از رودخانه که با شیب زیاد و بالای 15 درجه وارد سطح می شوند باید سدهای سرشاخه گیر اجرا شود که هزینه  بالایی هم دارد اما از ضروریات برای این استان است.
این مسئول در ادامه با اشاره به ضرورت پیشگیری از بحران گفت: اگر از بحران پیشگیری نکنیم مجبور می شویم چندبرابر خسارت دهیم
وی گفت: نیاز به عزم عمومی دارد که برای فضای سبز اطرافمان ارزش بیشتری قائل باشیم واین زمین ها را به سادگی تبدیل به فضای غیرسبز تبدیل نکنیم و این خاک ارزشمند را زیر انبوه گچ ، سنگ ، اهک و اجر نبریم.
نامی افزود: به همت مدیرکل مدیریت بحران استان، استاندار و مدیران شهرستان نور موارد بحران زا و آسیب پذیر مشخص و تجمیع شده اند و بر همین اساس بودجه اختصاص خواهد یافت.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بر اهمیت حضور مردم در اجرای پروژه ها تصریح کرد: هر کاری که مردم در آن حضور نداشته باشند توفیق هم در آن نیست.
وی افزود: قرارگاه مردم یاری سازمان مدیریت بحران به منظور کمک در پیشگیری ها و همچنین در زمان مخاطرات تشکیل شده؛ همچنین قرارگاه سلام مجموعه ای متشکل از کارخانجات و شرکتهای صنعتی ، خدماتی، کشاورزی و ساختمانی و نیز مجمع خیرین بحران یاران نیز تشکیل شده که باید از این  ظرفیت ها نیز بهره برد.

در  ادامه این آئین ، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیرکل مدیریت بحران استان مازندران با همراهی فرماندار شهرستان نور ، بخشدار چمستان و دیگر مدیران از خط اصلی انتقال آب شهرستان نور که در فصل پاییز امسال بر اثر بارش شدید باران و سیل مهیب دچار شکستگی شد ، همچنین رودخانه وازرود چمستان ، جاده آسیب دیده ی ناشی از سیل روستای کنسپا و پل روستای علی آباد که بر اثر سیلاب به طور کامل تخریب شد بازدید به عمل آوردند و بر اساس توضیحات فرماندار شهرستان نور و بخشدار چمستان ، جهت رفع مشکل و دغدغه های اهالی روستاها تصمیماتی اتخاذ گردید

جدیدترین مطالب