افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 17:46
خانه زناشویی در دعواهای زن و شوهری این قوانین را فراموش نکنید
در دعواهای زن و شوهری این قوانین را فراموش نکنید
مجموعه: 
زناشویی
تاریخ انتشار: 12 اسفند 1401

در روابط عاطفی بحث و گفتگو و دعوا پیش می آید به خصوص در روابط عاطفی بلند مدت مثل ازدواج، اگر همسرتان برایتان اهمیت دارد و نمیخواهید صمیمیت و گرمای زندگیتان از بین برود باید یکسری قوانین را هنگام دعوای زن و شوهری رعایت کنید.

اگر تصور میکنید در یک رابطه طولانی مدت مثل ازدواج قرار نیست هیچ بحث و گفتگو یا دعوایی بین شما پیش برود و همه چیز مانند روزهای اول آشنایی شیرین و بدون مشکل پیش برود کاملا در اشتباهید.

حتی خواهر برداری که در یک خانواده بزرگ می شوند اختلاف نظر و سلیقه دارند چه برسد به زن و شوهری که در دو محیط و خانواده مختلف و با فرهنگ و تربیت کاملا متفاوت رشد  کرده اند. مسلما در روابط عاطفی بلند مدت مثل ازدواج ، اختلاف نظر و اختلاف سلیقه پیش خواهد آمد و احتمال بروز دعوا و جر و بحث وجود دارد ولی نکته مهم اینجاست که شما از دعوای پیش آمده باید برای حل مشکل و تعارض استفاده کنید نه این که به شخصیت هم حمله کنید و یکدیگر را تخریب کنید.

در زندگی زناشویی بنا به دلایلی از  جمله تفاوت دیدگاه ، برآورده نشدن خواسته ها ، فراموشی اتفاقات مهم زندگی ،مشکلات اقتصادی ، دخالت خانواده و غیره ، بروز بحث و دعوا اجتناب ناپذیر است ولی باید توجه داشته باشید که در صورت عدم مدیریت درست این بحث ها ممکن است زندگی برای تان غیر قابل تحمل شود.

اگر میخواهید آسیب بحث و مشاجره در زندگی شما به کمترین حد ممکن برسد و به جای این که باری بر دوشتان بگذارد و ناراحتی بین شما را بیشتر کند ،  به صورت هدفمند و نتیجه بخش انجام شود و  بعد از دعوا  بتوانید مشکلات را حل کنید باید قوانین دعوای زن و شوهری را بلد باشید.

نکته مهم این است که باید مراقب باشید فامیل و اطرافیان از دعوای شما با خبر نشوند زیرا باعث دامن زدن به اختلاف شما خواهد شد و احترام شما و حفظ استقلال زندگیتان به خطر خواهد افتاد.

ارتباط کلامی صحیح را بیاموزید

اغلب ما ارتباط کلامی صحیح را نیاموخته ایم و همین امر باعث می شود سر مسائل بی اهمیت جر و بحث کنیم و مهارت نداشتن در ارتباط کلامی ، گاهی به قدری مشکل ساز می شود که زوجین نمیتوانند مفهوم اصلی کلامشان را برسانند و ندانسته از روی عصبانیت و استفاده از لحن نامناسب بار منفی حرفشان را افزایش میدهند و  بحث به حاشیه و رفته و دعوا و درگیری پیش می آید بدون این که طرف مقابل اصلا متوجه منظور واقعی اش شود.

صدایتان را بالا نبرید ، لحن کلام  عصبی شما اولین سیگنال اشتباهی است که طرف مقابل را وارد فاز حمله می کند.

قبل از بیان اعتراض تان سعی کنید با کلام محبت آمیز جمله تان را شروع کنید و لحنتان آرام باشد سپس نکته ای  مثبت در مورد همسرتان بگویید و بعد از آن با کمال احترام دیدگاه و احساستان را بیان کنید و به حرفهایش گوش دهید.

یکدیگر را تخریب شخصیت نکنید

زمانی که بحث و دعوا سر میگیرد یکی از تله هایی که زوجین در آن گرفتار می شوند تخریب شخصیت طرف مقابل است ، شما نباید  مشکل ایجاد شده را به شخصیت طرف مقابل نسبت دهید و او را ترور شخصیت کنید و کل رفتارش را زیر سوال ببرید.

در این حالت طرف مقابل وارد لاک دفاعی شده و سپس شروع به حمله متقابل می کند و به جای این که حرف شما را بشنود صرفا میخواهد با شما مقابله به مثل کند و شخصیت شما را تخریب کند. کافی است روی مشکلی که برایتان مشخص است تمرکز کنید و درباره همان موضوع نظرتان را بگویید و مشکل بوجود آمده را تعمیم ندهید.

احترام یکدیگر را حفظ کنید

توهین همسران به هم هنگام مشاجره باعث می شود تاثیرات منفی طولانی مدت روی روح و روان هر دوی شما بگذارد که قابل پاک شدن نیست و به ناگاه متوجه سرد شدن همسرتان می شوید بدون این که متوجه شوید از کجا خورده اید. فراموش نکنید اثرات توهین هایی که هنگام دعوا به هم میکنید هیچ گاه پاک نخواهند شد و تاثیر منفی بلند مدت بر صمیمیت و احساس خوشبختی شما در آینده خواهد گذاشت. هنگام دعوا تحقیر و توهین ممنوع است. بدور از منفی بافی و منفی نگری نکات مثبت همسرتان را ببینید و نظرات او را با کمال احترام گوش دهید.

خشم تان را کنترل کنید

اگر به قدری خشمگین هستید که کنترلی روی افکار و گفتارتان ندارید قبل از این که کار به جای باریک بکشد ، به همسرتان بگویید که نیاز دارید تنها باشید تا بتوانید بر خشم خود مسلط شوید و محل را ترک کنید. به خودتان فرصت بدهید خشمتان فروکش کند تا بتوانید درست فکر کنید.

در این گونه موارد نوشتن تمام افکار و احساساتتان، بهترین روش برای تخلیه خشم است به خصوص برای خانم ها که هنگام عصبانیت زبانشان چند برابر سابق کار میکند. هر چه میخواهید به همسرتان بگویید و سرش داد بزنید را روی کاغذ بنویسید سپس یک بار مطالب خودتان را بخوانید اگر همچنان عصبی بودید دوباره این کار را انجام دهید. به طرز معجزه آسایی متوجه خواهید شد که خشمتان فروکش کرده و از نوشتن بسیاری از آن جملات پشیمان خواهید شد.

یک فنجان چای یا قهوه بنوشید و فیلم رمانتیک ببینید یا موسیقی دلخواهتان را گوش دهید تا آرامشان بازگردد.

اگر همسرتان هم خشمش تمام شده بود میتوانید در آرامش در مورد ناراحتی خودتان صحبت کنید. بدون این که او را مقصر جلوه دهید صرفا درباره احساس خودتان صحبت کنید تا متوجه احساس درونی شما شود و حس حمایتگری اش بیدار شود.

کلی گویی نکنید

هنگام صحبت کردن اتفاقی که از آن ناراحت هستید را به کل زندگیتان تعمیم ندهید و هیچگاه از کلمات ، همیشه ، هیچ وقت، در مشاجره استفاده نکنید چون فایده ای ندارد و فقط مانع از این میشود که به نتیجه ای مطلوب برسید. برای این که همسرتان بتواند متوجه علت ناراحتی شما شود باید از مثال ها و مصداق های جزئی و نکته ای استفاده کنید تا بتواند مشکل شما را رفع کند.

دعوا را بسط ندهید و از گفتن جملاتی از قبیل ، تو همیشه همین کار را می کنی ، یا عادت داری ، یا  تو هرگز ، اجتناب کنید.

لجبازی نکنید و به دنبال راه حل باشید

اگر همسرتان از چیزی شاکی و ناراحت است به جای این که لجبازی کنید و فقط دنبال نفی حرفهای طرف مقابل باشید از او بپرسید که چه راه حلی برای مشکل دارد و پیشنهاد جایگزینش چیست. شاید خودتان بتوانید پیشنهاد جایگزینی ارائه کنید تا همسرتان متوجه شود به فکر حل مشکل پیش آمده هستید و عصبانیتش کاهش پیدا کند.

مقابله به مثل نکنید

یکی از قوانین مهم دعوای زن و شوهری این است که نباید مقابله به مثل کنید. مثلا نگویید حالا که به مادر من توهین کرد من هم به خواهرش توهین میکنم. شما نباید اشتباهات طرف مقابل را تکرار کنید. در غیر این صورت وارد دور باطلی میشوید که نتیجه ای جز توهین بیشتر و دعوای بیشتر به دنبال نخواهد داشت.

یا مثلا  اگر به مهمانی دعوت شده اید و همسرتان لباسی که شما میخواهید را نمیپوشد با خودتان نگویید که پس من هم با او به مهمانی نمی روم .

این نوع رفتار کم کم تبدیل به مشکلات بسیار بزرگ و تاثیر گذار در تخریب ازدواجتان خواهد شد و زندگیتان را تبدیل به جهنم خواهد کرد.

به خانواده هم توهین نکنید

در دعوای زن و شوهری پای خانواده را وسط نکشید و به خانواده هم توهین نکنید. توهین به خانواده همسر به معنی توهین به هویت او است که کار کاملا اشتباهی است حتی اگر به شوخی یا در صحبت های روزمره باشد. شما با این رفتار تان شخصیت همسرتان را خرد می کنید و نمیتوانید توقع داشته باشید کسی که شخصیتش خرد شده رفتار انسانی و همدلانه ای با شما داشته باشد.

گذشته را مرور نکنید

مرور گذشته باعث می شود موضوع اصلی فراموش شود و به جای حل شدن مشکل فعلی صرفا ناراحتی و عصبانیت تان از هم بیشتر شود. هنگامی که از موضوعی در حال حاضر ناراحت هستید به هیچ عنوان مسائل گذشته را که یادتان افتاده ، پیش نکشید. این کار به جای این که مشکلتان را حل کند فقط مسائل را پیچیده و غیر قابل حل میکند و باعث می شود یک مشکل حل نشده و یک ناراحتی اضافی روی قبلی ها تلنبار شود.

جدیدترین مطالب