افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 19:23
خانه اخبار مازندران همایش استانی بزرگداشت نیما یوشیج در دهکده تاریخی یوش
همایش استانی بزرگداشت نیما یوشیج در دهکده تاریخی یوش
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 21 آبان 1402

همایش استانی بزرگداشت نیما یوشیج در دهکده تاریخی یوش بخش بلده با حضور استاندار مازندران برگزار شد

سید محمود حسینی پور در همایش استانی نیما یوشیج در بلده به نقش مردم بلده در تاریخ انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ساختمان جدید درمانگاه بلده با حمایت یکی از خیرین کلنگ زنی و ظرف دو سال راه اندازی می‌شود.
وی با اشاره به اجرای طرح گازرسانی در منطقه بلده نور که از سال گذشته شروع شد، افزود: این پروژه نزدیک این منطقه رسیده است و امیدواریم ظرف یک سال آینده گاز به تمامی روستاهای بلده برسد
این مسئول با اشاره به ضعف و کمبود زیرساخت‌ها در بخش بلده گفت: در حوزه برق نیز باید زیرساخت‌ها تقویت شود زیرا نوسانات برق خسارت‌هایی را در منطقه زده است از این رو پست ۶۳ کیلوولت بلده در دست اجراست و یک تحول بزرگی را در منطقه ایجاد می‌کند.استاندار مازندران پیشرفت اجرای این پست را ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: تا پایان امسال این پست وارد مدار قرار می‌گیرد.
حسینی پور اجرای فیبرنوری و توسعه زیرساخت‌های اینترنتی را از دیگر تلاش‌ها برای محرومیت زدایی در بلده اعلام کرد و با گرامیداشت یاد و خاطره نیما یوشیج افزود: پیام نیما این است که منطقه بلده باید در تاریخ زنده بماند و نیما با آثارش این منطقه را زنده کرد و شهرت ادبی نیما ارزشی به منطقه داده است.
وی با بیان که بلده باید به مقصد گردشگران تبدیل شود، گفت: باید شرایط را برای ایجاد شغل پایدار برای مردم منطقه تأمین کنیم و با ایجاد شرکت‌های تعاونی به رونق اقتصادی منطقه کمک کنیم و درآمد اقتصادی مردم باید از طریق شرکت تعاونی‌ها توسعه پیدا کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گرامیداشت زادروز نیما و هفته مازندران گفت: در هفته مازندران برنامه های متعدد و متنوعی در سراسر استان، روستاها، محلات، با حضور اقشار مختلف برگزار شد و بزرگداشت نیما ایستگاه پایانی برنامه های هفته مازندران می باشد.
وی اضافه کرد: این برنامه ها با هدف ساختن فضایی بانشاط ، بازخوانی ریشه های فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم ، احیای هویت ملی  و بومی جامعه ، احیای سنت ها و آداب و رسوم تعالی بخش ، معرفی توانمندی ها  ، ظرفیت ها و فرصتها و همچنین  شناساندن مشاهیر و مفاخر و هنرمندان استان ، برای امیدآفرینی را در دل مردم برگزار می گردد.
احسان اهنگر تصریح کرد: مازندران را با این پیشینه تاریخی غنی و درخشان نمی توان تنها در یک هفته معرفی کرد بلکه برای تحلیل و تبیین  فرهنگ ناب مازنی و اعتلای آن باید در طول سال تلاش کنیم و در هفته مازندران به طور ویژه تری به اجرای برنامه های شاخص بپردازیم.
این مسئول در ادامه راز ماندگاری یک مطلب را استفاده از ابزار هنر برشمرد و شعر را یکی از برترین  قالبهای هنری عنوان کرد .
وی در ادامه گفت: نیما یوشیج علاوه بر اینکه خالق ترکیبات جدید در شعر بود ، اشعارش برای مردم نه در مدح خود و شاهان بود همچنین شعرهای این شاعر امیدبخش بود و این دو ویژگی را می توان از ویژگی های بارز اشعار این شاعر بزرگ دانست.

فرماندار نور نیز در این آئین با گرامیداشت یاد علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج گفت: این شاعر برجسته در سال 1274 در دهکده زیبای یوش متولد و پس از 64 سال زندگی در سال 1338 چشم از جهان فرو بست.
وی افزود: نیما توانست تحول عظیمی در حوزه شعر نو ایران ایجاد کند
پولادی خاطرنشان کرد: منظومه روجا نیما که به زبان طبری بود نشان از علاقه وی به زبان مادری دیارش مازندران بود

خوانش اشعاری به زبان محلی توسط شاعران بومی ، اجرای موسیقی محلی ، معرفی کتابهای منتشرشده در خصوص نیما و نیماشناسی ، نمایش نقاشی هایی با موضوع نیما و روستای یوش و … از دیگر برنامه های برگزار شده در این همایش بود .

جدیدترین مطالب