افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 10:42
خانه اخبار مازندران گاوبانگی؛طنین بانگ مرال در دل جنگلهای هیرکانی
گاوبانگی؛طنین بانگ مرال در دل جنگلهای هیرکانی
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 16 شهریور 1402

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور از شروع فصل گاوبانگی خبر داد

مرال یا گوزن قرمز که در گویش مازندرانی به آن گاو کوهی نیز گفته می شود، گونه نماد جانوری استان مازندران و بزرگترین پستاندار علفخوار از گونه های باشکوه جنگل های پهن برگ هیرکانی شمال است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نور اظهار کرد: گوزن های نر برای تعیین قلمرو به جنگ با دیگر نرها می روند و با ایجاد صدایی شبیه صدای گاو اهلی، گوزن های ماده را در محدوده قلمرو خود جمع می كنند.
در فصل گاوبانگی اگر گوزن نر صدای گوزن نر دیگری را در محدوده قلمرو خود بشنود با سرعت به سمت صدا حرکت می کند تا گوزن مهاجم را از قلمرو خود خارج کند.
این مسئول افزود ؛در این زمان شکارچیان در نقطه ای کمین کرده و به وسیله ابزارهایی همچون شاخ قوچ، کدو و غیره صدای گوزن ها را تقلید می کنند. به دنبال تقلید صدای گوزن توسط شکارچیان، گوزن نری که شکارچیان در قلمرو آن حضور دارند بلافاصله به سمت صدا حرکت کرده و در مقابل شکارچیان ظاهر شده و به راحتی شکار می شوند.
سالار خاطرنشان کرد ؛به دلیل آسیب پذیر شدن مرالها در فصل گاوبانگی،محیط بانان استان مازندران با برپایی چادر و استقرار در آنها از ارتفاعات رامسر در غرب تا گلوگاه در شرق استان را تحت پوشش وحفاظت قرار می دهند.
وی گفت:از نیمه شهریور ماه تا اواخر مهرماه هرسال فصل( گاوبانکی )یا (گوچمر )و یا (ورزا چمر )درمناطق حفاظت شده جنگل های هیرکانی در دامنه های البرز آغاز میشود که در واقع فصل جفت گیری مرال ها این گونه ی رو به انقراض از پستانداران حیات وحش میباشد
رییس محیط زیست شهرستان نور از طبیعت دوستان ، گردشگران و کوهنوردان علاقمندان به طبیعت خواستار خودداری از حضورشان درمناطق دراین بازه زمانی شد و افزود: ایجاد هرگونه استرس به کاهش میزان زاد و ولد و کاهش جمعیت مرال ها منجر میشود

جدیدترین مطالب