افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 15:26
خانه اخبار مازندران راشستان های جنگل واز نور دچار حریق شد
راشستان های جنگل واز نور دچار حریق شد
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 20 دی 1402

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی مازندران – ساری با بیان این که دو هکتار راشستان های عرصه های جنگلی واز دچار حریق شد، گفت: عملیات اطفا همچنان ادامه دارد.

سرهنگ مجید ذکریایی در گفت وگو با خبرنگاران درباره حریق در منطقه بین لاویج و واز در شهرستان نور، گفت: حدود ۶۰ درصد حریق اطفا شده است وهمچنان عملیات اطفا برای باقی عرصه ادامه دارد.
وی افزود: با توجه به احتمال سقوط درختان شکسته افتاده و پرتاب سنگ، نیروها را به ضلع غربی محل آتش‌سوزی منتقل کردیم و امیدواریم با کاهش وزش باد بتوانیم اطفای مابقی عرصه را انجام دهیم.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری، با بیان اینکه این آتش سوزی در «هلیک بن واز» شهرستان نور رخ داده است؛ خاطرنشان کرد: حدود ۲ هکتار از این اراضی دچار حریق شده که تمامی عرصه، راشستان است و درختان با ارزشی در این محدوده وجود دارد؛ خوشبختانه ۹۰ درصد آتش‌سوزی سطحی است.
این مسئول علت حریق را خطای اسانی عنوان کرد و ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به اینکه این محدوده جزو مناطق حفاظت شده است، شکارچیان غیرمجاز عامل اصلی آتش‌سوزی هستند.
سرهنگ ذکریایی، اعلام کرد: این آتش سوزی از ۱۲ ظهر امروز آغاز شد و به سرعت نیروها جهت اطفای حریق به محل حادثه اعزام شدند که به دلیل اینکه منطقه جنگلی بوده و جاده دسترسی وجود نداشت، نیروها به صورت پیاده به محل آتش‌سوزی اعزام شدند.
وی بیان کرد: متأسفانه بالگرد در استان مستقر نبود و هم اکنون نیز به تاریکی برخوردیم و امداد هوایی ممکن نیست و امیدواریم بنا بر پیش‌بینی هواشناسی، بارش باران به کمک ما بیاید.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران-ساری گفت: به دلیل اینکه حریق در ارتفاعات صعب‌العبور رخ داده است دسترسی به آب نداریم و دستگاه‌های امدادرسان همچون آتش‌نشانی و هلال احمر نیز به دلیل طولانی بودن مسیر و عدم وجود راه دسترسی قادر به حضور نیستند.
این مسئول اذعان کرد: نزدیک به ۹ اکیپ شامل ۷۰ نفر با همراهی نیروهای جوامع محلی و همیاران طبیعت در تلاش برای اطفای کامل حریق هستند.

بخشدار چمستان نیز در مصاحبه با خبرنگار حرف راست از آتش سوزی  ۱۰ هکتار از اراضی جنگلی چمستان(جنگل هلیک بن – بزرگترین مرکز زادآوری درخت راش و راشستان شهرستان نور) خبر داد و گفت: به دلیل صعب العبور بودن و وضعیت جوی، اطفای حریق کمی طولانی شد و از لحظه بروز حادثه بیش از ۵۰ نفر از نیروهای قرقبانی و اهالی دو روستای واز و لاویج برای خاموش نمودن آتش وارد عمل شدند.
قنبرعلی داداش پور تصریح کرد: وزش باد از غروب روز حادثه عملیات اطفای حریق را دچار کُندی و توقف نمود اما با بارش اندک باران تا حدی از گسترش آتش جلوگیری شد.
این مسئول از ادامه‌ی عملیات مهار آتش توسط نیروهای امدادی منابع طبیعی و مردم از ساعات اولیه صبح امروز خبر داد و افزود: ساعتی پیش اطفای حریق جنگل به طور کامل انجام شد.

جدیدترین مطالب