سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ ساعت: 8:19
خانه اخبار مازندران اقدامات عمرانی و خدماتی موثر شهرداری و شورای شهر رویان در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
اقدامات عمرانی و خدماتی موثر شهرداری و شورای شهر رویان در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 29 مارس 2022

شهردار رویان در نشست خبری با خبرنگاران گزارشی از اقدامات عمرانی و خدماتی موثر شهرداری و شورای شهر رویان در سال 1400 و 1401 ارائه داد.

به گزارش خبرنگار  حرف راست ؛ شهردار شهر رویان در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان نور ؛ سال ۱۴۰۰ را  سالی سخت به لحاظ اقتصادی با تورم بالای ناشی از تحریم ها برشمرد و گفت : شش ماهه اول سال که کشور به شدت درگیر مبارزه با ویروس کرونا بود نیز شرایط را به مراتب سخت تر کرده بود.

بودجه ۴۵۰ میلیارد ریالی برای سال ۱۴۰۱ و نوید روزهای روشن در حوزه عمرانی شهر رویان
وی در بخش دیگری از سخنانش بودجه مصوب سال ۹۹ را ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود:با وجود نگرانی های هایمان برای تامین نشدن این بودجه ، شهرداری توانست از سقف بودجه عبور کرده و ۲۷ میلیارد تومان درآمد نقدی داشته باشد.
جعفر حسین زاده تصریح کرد: بودجه سال ۱۴۰۰ را نیز در اسفند سال ۱۳۹۹ با  یک جهش و افزایش بی سابقه از رقم ۱۸ میلیارد تومان به ۲۷ میلیارد تومان رسانده و برای سال ۱۴۰۱ نیز با حمایت اعضای شورای شهر مصوبه بودجه ۴۵ میلیارد تومانی را از شورا اخذ کردیم که این رقم نوید روزهای روشن و دوره ای جدید در فعالیتها و اقدامات عمرانی شهر رویان خواهد داد.

زیرساختهای ضعیف در شهرهای ساحلی و لزوم تقویت همه‌جانبه
این مسئول با تاکید بر اجرای پروژه های زیربنایی و زیرساختی در سال جدید تصریح کرد: شهرهای کناره مازندران عمدتاً ساحلی و گردشگرمحور است ولی زیرساختهای لازم برای گردشگری فراهم نشده است که از همین رو شهرداری رویان سرمایه گذاری و برنامه ریزی های مدونی را برای این حوزه در نظر گرفته است.
وی دسترسی ضعیف به ساحل ، اجرا نشدن جاده ساحلی را از جمله مواردی برشمرد که هنوز در شهر رویان اجرایی نشده و برای سال جاری تعریف خواهد شد.

 

اهمّ اقدامات عمرانی و خدماتی شهرداری در سال ۱۴۰۰
حسین زاده گفت: نهضت آسفالت در شهر رویان در سال ۱۴۰۰ آغاز شده و می توانیم ادعا کنیم که ۹۰ درصد کوچه های شهر رویان آسفالت شده است و مابقی کوچه ها به دلیل مشکلات جزئی باقی مانده که در صدد رفع آن مشکلات می باشیم.
وی اضافه کرد: با هزینه ای بالغ بر ۷ میلیارد تومان، ۵۰ هزار متر مربع در طول سال ۱۴۰۰ آسفالت و همچنین با هزینه ای بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان شن ریزی، تسطیح و رگلاژ معابرخاکی نیز به مساحت ۳۰ هزار مترمربع انجام شده است.
شهردار رویان در ادامه از اجرایی شدن فاز اول پیاده روسازی خیابان شهدا در اوایل سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت : فاز دوم نیز از بهمن ماه آغاز گردید که شامل پیاده روسازی،تعویض جداول و اجرای کانیو بوده و تاکنون بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال هزینه داشته است.
این مسئول همچنین احداث و افتتاح پارک حاشیه ای سبزه‌رود شرقی در بازه زمانی کمتر از ۴ ماه در مساحت حدود ۲ هزارمترمربع با اجرای سنگ فرش، فضای سبز و پیاده روسازی را از دیگر اقدامات شهرداری عنوان کرد و افزود: پروژه ساماندهی انهار در خیابان بابایی ۶ و ایثار ۶ و ۷ نیز با هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال انجام و معضل آبگرفتگی خانه های اطراف آن رفع شد.
حسین زاده در بخش دیگری از سخنانش احداث بازارماهی با ۲۶ غرفه و نیز ایجاد رستوران ساحلی با ۱۶۰ متر مساحت را دو  اقدام در حوزه  درآمدپایدار شهرداری برشمرد و اضافه کرد: دومین رستوران کافه ساحلی را نیز به عنوان یک پروژه درامد پایدار در سال  ۱۴۰۱ آغاز خواهیم کرد.
احداث کانال،آب‌رو و کانیو جهت جلوگیری از جمع اوری آبهای شهری در نقاط مختلف شهر نیز اقدام مهمی از سوی شهرداری در حوزه پروژه هدایت آبهای سطحی بود و با همین اقدام مشکل ۳۰ ساله کوچه بابایی دوم در خیابان مسجدجامع و خیابان شهید ناصر احمدی رفع و مشکل آبگرفتگی قسمتی از خیابان شهدا  نیز بزودی رفع خواهد شد.
وی گفت:احداث پل سبزه رود جنب استخر نگین نیز با جذب یک و نیم میلیارد منابع استانی و بخشی نیز با منابع داخلی در سال ۱۴۰۱آغاز خواهد شد؛
همچنین دیوار حائل سبزه رود شمال شرقی با اعتبار بالغ بر ۴ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ انجام شد.
نصب سرعتگیرهای مختلف در معابر فرعی و همچنین نصب اولین دوربین کنترل هوشمند سرعت در محور حادثه خیز هایگاشن با اعتبار بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان از اقدامات شهرداری در حوزه حمل و نقل به شمار می آید.
با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان صد اصله تیر مزاحم در معابر اصلی و فرعی  ناشی از تعریض کوچه ها و خیابانها نیز توسط شهرداری جمع آوری شد.
شهردار رویان از دیگر اقدامات برنامه ریزی شده برای سال ۱۴۰۱ را ادامه پیاده روسازی خیابان شهدا ، آغاز عملیات عمرانی احداث دیواره بتنی و جاده ساحلی از انتهای خیابان شهید بهشتی به کوچه دریای ۶ (انتهای پلاژ) به طول ۵۰۰ متر عنوان کرد.
حسین زاده خاطرنشان کرد: با احداث جاده در میانه رودخانه گلندرود چند راه دسترسی خوب به ساحل  ایجاد می شود که از ان جمله می توان به اتصال دریای ۶ به جاده ساحلی، اتصال خیابان پلاژ به  دریای ۱۰ و نیز اتصال خیابان شهید ترخان به جاده ساحلی اشاره کرد که از یک کنارگذر ساحلی استفاده خواهند کرد.
این مسئول تصریح کرد: شرط ورود سرمایه گذار به  شهر، وجودزیرساخت‌هاست ؛ از همین رو در حال جذب مشاور برای پلاژ هستیم تا  طرح جامع گردشگری را تهیه و پس از ان به  جذب سرمایه گذار اقدام نماییم.

روکش سراسری آسفالت خیابان شهدا از اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱
وی در بخش دیگری از سخنانش گله ساکنان خیابان شهدا را در خصوص آسفالت فرسوده این خیابان به حق دانست و گفت: شهرداری ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای روکش سراسری در هر دو ضلع شرقی و غربی اختصاص داده که از اواخر اردیبهشت سال ۱۴۰۱ عملیات عمرانی آن آغاز و ظرف دوماه به  بهره برداری خواهد رسید.
حسین زاده در ادامه از خرید سهم ۵۰ درصدی سرمایه گذار استخر نگین رویان بر اساس توافق شهرداری و شورای شهر با سرمایه گذار خبر داد که به دیگر منابع درآمدی شهرداری در سال ۱۴۰۱ خواهد پیوست.

طرح تنفس جنگل بدون قطع حتی یک اصله درخت 
شهردار رویان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح تنفس که سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در سال ۱۳۹۵ ارائه داد خاطرنشان کرد:مواردی همچون اجرای کمپین در داخل پارک جنگلی، اجرای کلبه ها و سوییت های اقامتی ، اجرای زیپ لاین و … در این طرح دیده شد که اجرای آن منوط به قطع درختان برای جاده سازی و راه اندازی این خدمات می باشد که هم سازمان جنگلها اجازه قطع درخت را نمی دهد هم با تعصبی که خودم روی جنگلها دارم حتی با وجود صدور مجوز نیز حاضر به قطع یک اصله درخت نخواهم بود ؛ از همین رو به این نتیجه رسیدیم که امکاناتی در پارک جنگلی ایجاد کنیم که  نیاز به جاده سازی و انتقال تاسیسات  آب و برق نداشته باشد تا شاهد تخریب جنگل نیز نباشیم.
وی افزود:برای اصلاح طرح مشاور اخذ شد که پس از انجام اصلاحات در سه ماه اول سال ۱۴۰۱ مجوز اجرای ان را از سازمان جنگلها و مراتع خواهیم گرفت تا طی شش ماه این پارک را از یک پارک زیانده به یک پارک سودآور و خدمات دهنده به شهروندان و گردشگران تبدیل کنیم.

خبرهای خوش در حوزه  صدور سند مالکیت در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ 
این مسئول همچنین در خصوص مشکل سند مالکیت در شهر رویان اظهار کرد:اداره  ثبت اسناد و املاک  و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان نور زیرساختهایی برای صدور سند مالکیت لازم داشتند و چون دو پلاک اصلی شهر رویان در اداره ثبت فاقد نقشه بود و حدود قابل استناد که این اداره بپذیرد نداشت ، فرایند کار زمانبر شده است ؛ از سوی دیگر پلاکهای فرعی نیز به  ثبت منتقل نشد و  باید جدا نقشه برداری می شد که انجام پذیرفت.
وی اضافه کرد: حدود ۸۰۰ سند دفترچه ای نیز داریم که فقط اسم و پلاک فرعی دارد اما ادرس ندارد و تاکنون ۵۰ درصد شناسایی و مابقی هنوز قابل شناسایی نیست .
شهردار رویان ابراز امیدواری کرد پیگیر هستیم تا در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱ خبرهای خوشی در زمینه صدور سند مالکیت به شهروندان بدهیم.

حسین زاده یکی دیگر از اقدامات خوب شهرداری را تبدیل سیم به کابل خیابان مسجد جامع به خیابان شهید کریمی عنوان کرد و افزود: یک پروژه مشارکتی شهرداری با  امور توزیع برق است که  علاوه بر جلوگیری از سرقت  سیم و کابل ، ایمنی بالایی هم دارد  و سبب کاهش هدررفت انرژی و وارد شدن کمترین آسیب به تاسیسات الکتریکی مردم در خانه ها خواهد شد و تاکنون ۱۰ میلیارد ریال برای شهرداری هزینه داشته است.

مدیرارشد شهری شهر رویان در پایان از اعضای شورای اسلامی دوره پنجم و اعتماد اعضای شورای شهر در دوره ششم که فرصت ، فضا و  زمان را برای ادامه کار را مهیا کردند و همچنین  صبوری و درک مردم قدردانی کرد.

جدیدترین مطالب