افزونه جلالی را نصب کنید. ساعت: 15:05
خانه اخبار مازندران همایش مدیران روابط عمومی،خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در شهرستان نور
همایش مدیران روابط عمومی،خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در شهرستان نور
مجموعه: 
اخبار مازندران
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1402

به مناسبت هفته ارتباطات و روابط عمومی ؛ همایش مدیران روابط عمومی ها، اصحاب رسانه و خبرنگاران استان مازندران در مجتمع فرهنگی هنری پیامبراعظم(ص)برگزار شد

خبرنگار: سیده سعیده حسینی

رئیس انجمن روابط عمومی ایران در این همایش در سخنانی اظهار کرد: متاسفانه روابط عمومی بسیاری از سازمانهای ما ضعیف هستند و نتوانستند عصای دست مدیران سازمان خود باشند.
وی افزود: صرف دارا بودن شورای اطلاع رسانی و انتشار خبر کار روابط عمومی نیست بلکه روابط عمومی ها باید بتوانند مشکلات اجتماعی سازمان هایشان را به دوش بکشند و انتظارات و توقعات مردم را به مدیران بالادستی خود منتقل کنند و از سوی دیگر با  برقراری ارتباط درست با مردم ، اعتماد عمومی را به  سازمان خود جلب کنند و این مهم با تشریفات و تبلیغات و خبر که تنها بخش کوچکی از وظایف سنگین روابط عمومی‌ست، میسر نخواهد شد.
خسرو رفیعی تصریح کرد: انجمن روابط عمومی ایران ، اولین نهاد مدنی است که بعد از جنگ در کشور تشکیل شده و معتبرترین انجمن ایران بین 80 هزار انجمن داخل کشور می باشد.


محمدجعفر ایرانی از صاحب نظران حقوق رسانه ، روابط عمومی را کاری سخت و پرچالش برشمرد و گفت : روابط عمومی ها در همه حوزه ها به عنوان کاور سازمان خود و پل ارتباطی با مردم و بالعکس می باشند و عنصری تاثیرگذار هم در حوزه اجتماعی و هم اثرگذار در دستگاه حاکمیتی هستند.
وی اضافه کرد:غول های بزرگ اطلاع رسانی امروز با دستیابی به فضاهای ارتباطی ، الکترونیکی ،مجازی و پلتفرم های جدید ، دنیا را شگفت زده کردند ؛ از همین رو روابط عمومی ها نیز باید با تولید محتوا ، تحلیل رویدادها،بروزرسانی سیستم ها و نرم افزارها این جایگاه اجتماعی را فعال و پویا نگه دارند چرا که صرف پاسخگوبودن به مدیر یا مردم نشانه توانمندی یک روابط عمومی نیست .
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون کشور روابط عمومی ها را پیشران در حوزه جهاد تبیین برشمرد.
وی گفت:روابط عمومی پیش از سازمان خود ایستاده از همین رو باید دسترسی به اطلاعات و ارتباطات داشته و با پیش بینی مخاطرات و احتمالات از حوادث و اتفاقات جامعه رمزخوانی کند.
این مسئول با تاکید بر تمرکز یک اتاق فکر برای روابط عمومی ها ، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما در این حوزه با کمبود نیروی انسانی  و بودجه و اعتبار مواجه هستیم که همین امر انجام وظایف محوله را با کندی و ضعف همراه می کند .
ایرانی اضافه کرد: در حوزه رسانه و روابط عمومی می توان روی عالی ترین مقام کشور یا استان اثرگذار بود مشروط بر اینکه بدون حب و بغض و با چارچوب و مستندات، بدون توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی و با حفظ حقوق و شعور و جایگاه مخاطب و سازمان باشد.
وی افزود: از تیغ نقد روابط عمومی ها هیچکس نباید در امان نباشد اما نه با توهین و تخریب تا نقد مثبت و اثرگذار باشد.
این صاحب نظر در حوزه حقوق رسانه ها ، نشر اکاذیب ، انتشار مطلب نادرست راجع به شخصی ، انتشار تعمدی  یک مطلب دروغ راجع به یک شخص  را برخی از جرایم در حوزه روابط عمومی عنوان کرد که جرم انگاری نیز شده است.

مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری مازندران در سخنانی گفت: سه نگاه در سطح کاری و وظایف روابط عمومی وجود دارد که نگاه سطحی به روابط عمومی است و مجموعه ای در یک سازمان اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حاکمیتی بوده که مسئولیت اطلاع رسانی ها و تبلیغات برای آن مجموعه را عهده دار است.
وی افزود: نگاه دیگر علاوه بر شرح وظایف روابط عمومی، اگاهی بخشی به مخاطبین عام را نیز از رسالتهای این نهاد دانسته که جامعه هدف آن می تواند هم مردم باشند هم دستگاهها.
ذات الله زارعی در ادامه اضافه کرد:نگاه سوم، مترقی تر و جامع تر بوده چرا که روابط عمومی را یک هنر دانسته که می تواند هنر مردم داری در یک  فضای تعاملی ، هنر برقراری ارتباط دو سویه با مخاطبین و جامعه هدف به مثابه یک جاده دوطرفه باشد.
این مسئول تصریح کرد: مخاطب فقط شنونده نیست بلکه روابط عمومی در رابطه ای دوسویه هم باید خواسته ها و توقعات مردم را به مسئولین انتقال داده و از سوی دیگر برنامه ها و سیاست های سازمان را نیز به مخاطب انتقال دهد
مدیرکل سیاسی انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری مازندران ظرفیت روابط عمومی را بسیار بالا و برجسته شمرد و عنوان کرد: روابط عمومی می تواند با ایجاد فضای تعاملی، دشمنی را به همدلی تبدیل نموده تا سبب خوشنام شدن سازمان و نهاد خود گردد.
زارعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دشمن در یک پروپاگاندای برنامه ریزی شده و امپراتوری بزرگ رسانه ای در اختیار ، به دنبال ناامید کردن مردم و القای ناکارآمدی نظام به مردم است ؛ آیا واقعا نظام ناکارآمد است یا دارد از خلا اطلاع رسانی و ضعف عملکردی در حوزه اطلاع رسانی ها ضربه می خورد.
وی با توجه به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در اسفند سال جاری ، بر برگزاری انتخابات در نهایت صحت و سلامت و دقت تاکید کرد و از روابط عمومی و مدیران خواستار تبیین واقعیت ها و ارائه روشن اقدامات و عملکرد دولت و حاکمیت در حوزه های مختلف شد .

 

قابل ذکر است؛ در این همایش سید علی حسینی به عنوان نماینده انجمن روابط عمومی در استان مازندران به مدت دو سال منصوب شد.
در پایان نیز از خبرنگاران و فعالان رسانه ای و مدیران نمونه روابط عمومی شهرستان نور با اهدای لوح تجلیل به عمل آمد.

 

جدیدترین مطالب